Energooszczędna technologia budowy domu
Technologia budowy domów szkieletowych cieszy się ostatnio dużą popularnością. Domy prefabrykowane naprawdę wymyślili Kanadyjczycy, ale to Europejczycy (w szczególności eksperci z Niemiec) są znacznie ulepszyli ta technologię. Uważa się, że ta technologia „narodziła się” po Drugiej Wojnie Światowej, kiedy to pojawiła się kwestia braku mieszkań. Dla nowych domów takie wymagania jak oszczędność energii, przyjazność dla środowiska, szybkość i niski koszt budowy sa kwetsia kluczowa. W Europie na domy szkieletowe znane były od dawna, ale liczba budujących się w tej technologii, zaczęła się stosunkowo niedawno, na przełomie XX i XXI wieku. W ZSRR w latach 40. próbowano wprowadzić technologie domów szkieletowych, ale w kraju, w którym cenione przede wszystkim monumentalne betonowe konstrukcje , technologie te nie stały się popularne.
Według technologii kanadyjskiej dom można budować przez cały rok.
Panele SIP i OSB
Płyty SIP – płyty konstrukcyjne składające się ze styropianu i płyt OSB-3, które są ze sobą sklejone, tworząc rodzaj sandwicza. Tylko te materiały nie są używane, ponieważ styropian nie jest w stanie wytrzymać obciążenia, a grubość płyty 25 mm nie wytrzymuje nawet własnego ciężaru. Ale razem te materiały tworzą mocne i stabilne cienkościenne struktury. Jeden metrowy panel może wytrzymać nacisk pionowy do 10 ton, a krzyż – około tony.
OSB – Development of American Scientists (1980), ma zastąpić CPD. Ten materiał jest przyjazny dla środowiska i uważany za bezpieczny dla zdrowia. Podstawą wiórów OSB jest raczej selektywność niż produkcja odpadów w postaci płyt wiórowych. Taka podszewka niezawodnie ochroni izolację przed wpływem środowiska zewnętrznego. Spieniony polistyren nie jest toksyczny, posiada zdolność do samogaszenia dzięki specjalnym dodatkom. Izolacja panelu SIP nie kurczy się z czasem, sam panel jest dość prosty, jeden metr kwadratowy waży około 15 kg. Do budowy takiego domu nie wymaga masywnej podstawy, ale zaleca się zbudowanie domu z paneli z maksymalnie dwoma piętrami.
Zalety domów z paneli SIP
- Domy te są bardzo ciepłe i pomimo niewielkiej grubości mają doskonałą izolację akustyczną;
- Domy budowane w technologii energooszczędnej budowane są znacznie szybciej niż projekty tradycyjne;
- W porównaniu z drewnem, a zwłaszcza ceglaną lub blokową ścianą, budowa domu jest bardzo łatwa. Dla porównania ściana z cegieł o powierzchni 1 metra kwadratowego może udźwignąć wagę pół tony, podczas gdy jeden metr kwadratowy obiektów z paneli SIP waży tylko 15 kg;
- Budowa domów w technologii energooszczędnej- ekonomiczny rodzaj konstrukcji: materiały są stosunkowo niedrogie, a prace budowlane i instalacyjne będą kosztować mniej, nie wymagają specjalnego sprzętu. „Pod klucz” faktycznie buduje budynek na 2-4 miesiące;
- Z płyt CIP uzyskano idealnie gładkie ściany, dzięki czemu ostatecznie nie odkształcają się one jak inne materiały. Można na nich montować materiały wykończeniowe (płyta gipsowo-kartonowa, sklejka) bez profili metalowych;
- Zaraz po zebraniu ościeżnicy i domu można przystąpić do jego wykończenia, gdyż budynek nie kurczy się;
- Proces montażu budynku z paneli SIP – to dość łatwe zadanie, wszystkie odpady można usunąć na miejscu;
- Na zewnątrz można ozdobić tarcicę domu, elewację tynkową, boazerię, siding, deskę dekoracyjną, wewnątrz – sztuczny kamień, płytki, boazerię, tapetę i inne materiały;
- Budynek prefabrykowany jest długotrwały i bardzo ciepły: Bazaltowy materiał termoizolacyjny, którego grubość to zaledwie 15 cm ochrony termicznej, odpowiada 2 metrom muru.
Wady domów w technologii Kanadyjskiej
- Zagrożenie pożarowe dla paneli SIP są takie same jak domu drewnianego, ale ich zaletą jest obecność izolacji samogasnącej, a co za tym idzie rozprzestrzenianie się płomieni i sama możliwość pożaru jest znacznie mniejsza;
- Jak w każdym drewnianym domu okablowanie jest otwarte
- W takim domu należy chronić przed gryzoniami: w szczególności w konstrukcji płyty i możliwych miejscach obecności gryzoni umieszcza się metalową siatkę;
- Szczególną uwagę należy zwrócić na wentylację, rynek oferuje specjalne systemy, bez których energooszczęne domy nie są już budowane. Za wadę uważa się również to, że panele SIP nie umożliwiają pasywnej regulacji temperatury w pomieszczeniu w przeciwieństwie do kamienia lub drewna, które mogą chłodzić napływające gorące powietrze z zewnątrz.
Budowa domów w technologii kanadyjskiej
Przede wszystkim musisz określić miejsce budowy, a następnie wybrać odpowiedni rodzaj fundamentu dla domu. W przypadku konstrukcji szkieletowych można budować dom na ławach , słupach lub na płycie fundamentowej. Jeśli gleba w ogrodzie jest raczej słaba (błotnista lub kurczy się), najlepiej wybrać płytę fundamentową – W tym celu robi się wykop na głębokość do ok 50 cm, wykonuje poduszkę z piasku i żwiru.
Jeśli dom ma drewnianą ramę, kładzie się kłody hipoteczne (korony z drewna lub kłody), a następnie ustawia ramę, wykonujemy orurowanie od dołu, góry i słupków. Zestaw i wysięgnik – zapewniają stabilność konstrukcji. Rama jest wyrównana z poziomem i pionem. Podczas budowy można wyciąć otwory i montować drzwi i okna, ponieważ konstrukcja drewniana nie kurczy się. Następnie można przystąpić do montażu paneli, paroizolacji, ścian osłonowych. Wzniesienie dachu domu „energooszczędnego” nie różni się od konstrukcji dachu na podobnych projektach tradycyjnych: wznosi się krokwie, wykonuje się toczenie, kładzie materiał hydroizolacyjny, a następnie sam dach.
Częstym błędem jest zaniedbanie pracy budowlanych: obowiązkowa drewniana rama musi być poddana działaniu środka antyseptycznego przeciwko grzybom i bakteriom, nie można użyć wadliwego materiału. Hydroizolacyjna konstrukcja drewniana wykonana od powierzchni fundamentu. Jeśli Twój dom posiada piwnicę, pamiętaj o zapewnieniu tam wentylacji, w przeciwnym razie spowoduje to wysoką wilgotność desek podłogowych, a żywotność budynku będzie znacznie niższa.
Dom szkieletowy, zbudowany w technologii energooszczędnej, będzie Ci służył przez dziesięciolecia. Szacowana żywotność takiego budynku to ok 150 lat, ale prawdopodobne jest, że żywotność takiej konstrukcji będzie dłuższa.